Úvod
"Pravdu si lze představit jako horu, na kterou lidé stoupají různými stezkami, každý tedy může mít jiný výhled a jejich názory se tak přirozeně mohou lišit. Až vystoupají nahoru a rozhlédnou se do všech stran, otevře se jim celá pravda. Do té doby, prosím, buďme trpěliví, tolerantní a otevření."
Begleri Twister je tu od toho, aby představil begleri jako hračku, stejně jako způsob, jak cestovat k sobě samému. Co znamená cestovat k sobě samému? A jak souvisí begleri s filosofií?
Těžko říct, čím to vlastně je, jestli historií begleri nebo tím, že hra není založená na rivalitě, ale spolupráci… vlastně na tom nezáleží. Pro nás je důležité, že se vytrhneme ze stereotypu všedního života a budeme mít vždy po ruce možnost, jak soupeřit se sebou samým, posunovat své limity a poznávat tím sebe sama.
Proč jsou začátky s begleri občas frustrující? Pravděpodobně nejde o trik, který se snažíme naučit, ale spíš o lekci trpělivosti, kterou když projdeme, budeme po zásluze odměněni. Bez poroty, bez slávy, pro sebe.
Každé poznání vede k sebe poznání. - Bruce Lee
Stejně tak může begleri některým lidem předvést, jak je důležité v procesu učení a tvorby, ať už čehokoli, vizualizovat (představovat si v mysli), co děláme. Dokážete-li ležet na zádech, zavřít oči a představit si, že sedíte ve světlemodré (nebo jiné?) místnosti v pohodlném křesle (jak vypadá?) a opakujete si trik, který se vám nedaří naučit, jste na dobré cestě k blahodárným meditacím. Jak si můžeme opakovat něco, co ještě neumíme? V představách přece snadno. A v představách všechno začíná.
Učím-li se nový trik, koukám na zpomalený záběr nebo studuji slovní popis a představuji si, jak se moje begleri takto hýbe na mých prstech, přičemž každý nepodařený pokus o provedení triku dodá mé představě reálnější podobu.
Begleri nám také předvádí, jak důležitý je odpočinek. Při učení nového triku se nám osvědčil limit max. dvě hodiny tréninku. U každého se tento čas bude lišit, souvisí to s čímkoli, co děláme.
Po dosažení tohoto limitu už není další trénink přínosný, postupně ztrácíme i sílu soustředění a zbytečně dochází k vyčerpání a následné frustraci. Každá ústa zvládnou jiná sousta. Nevyplácí se uspěchat věci a hledat zkratky, stejně jako se srovnávat s ostatními, zkrátka se soustřeďte na sebe, svoje tempo, svoje možnosti. Když něco nejde, prostě se zaměřme na něco jiného. Mezitím, mnohdy nevědomky, během např. mytí nádobí třídíme nové poznatky o begleri a po pár hodinách je budeme schopni aplikovat lépe, rozdělit trik na fáze, které se učíme postupně apod.
A zatímco begleri bude pilovat vaši zručnost a představivost, my se pokusíme vylíčit náš příběh a poskytnout něco z vědomostí, které nám zodpověděly několik důležitých otázek a pomohly nám ke spokojenějšímu bytí…
… Pojďme si tedy povídat o náhodách, myšlenkách, sebepoznání, o životě nebo smrti. Proč? Každý, kdo je dost silný si to připustit, v životě zažil věci, které zdánlivě není možné vysvětlit. A nic se neděje náhodou. Někteří lidé se mohou domnívat, že náš pohled na svět je tvořen „spojováním nesprávných bodů, kdy člověk prostě vidí, co chce.“ – Kdyby člověk vzal papír a měl by udělat tečku za každou zvláštní událost v jeho životě, za chvíli by tečky pokryly celou plochu papíru…
Zdánlivě náhodná mašinerie událostí a zkoušek nás dostala zrovna sem, abychom cítili důvod a motivaci zrovna tímto způsobem sdílet zrovna tyto informace, které jsou zásadní pro zbavení se např. mnohých strachů nebo frustrací, avšak většina lidí nemá čas tyto informace hledat. Témat, kterými se budeme zabývat nebude mnoho, ať je jednodušší vše ověřit, aby byla.